Architektura zanurzona w zieleni
Łazienki Królewskie stanowią oazę spokoju. Zawdzięczają to wspaniałym historycznym ogrodom. MAłgorzata Czyczło
Ogrody Łazienek Królewskich to ulubione miejsce spacerów mieszkańców Warszawy i turystów, które swoim pięknem urzeka przez cały czas. Przyciąga bogata flora i fauna oraz znacznie czystsze niż w innych częściach stolicy powietrze. Każdego roku łazienkowskie ogrody odwiedza nawet 3 miliony osób.
Enklawa zieleni rozciąga się na 76 hektarach. Na obszarze tym rośnie ponad 8 tysięcy różnych drzew i krzewów – głównie klony, lipy, dęby i kasztanowce białe, a także magnolie, azalie, oczary i lilaki oraz tysiące mniejszych roślin sezonowych i bylin. Dają one schronie zwierzętom, w tym licznym ptakom gniazdującym i przelotnym, a także owadom.
Przyroda harmonijnie komponuje się z zabytkowymi pałacami i pawilonami oraz wolno stojącymi rzeźbami.
Ogrody Łazienek Królewskich kształtowane były przez 300 lat. Do dziś zachował się ich historyczny podział na trzy ogrody, założone między końcem XVII a początkiem XX wieku.
Ogród Królewski
Znajduje się w sercu Łazienek Królewskich i jest najstarszym pochodzącym z końca XVII wieku ogrodem, który zmieniał się na przestrzeni kolejnych stuleci. Centralny punkt stanowi Promenada Królewska, łącząca pałac Na Wyspie z Białym Domkiem....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta